Koło Naukowe
Aktualności
Magna Charta Observatory Student Essay Competition
19.05.2024
A unique opportunity for students to reflect on and propose changes to enhance inclusivity within their higher education experience
Spotkanie Międzywydziałowaej Sekcji Winogrodników i Enologów
28.03.2024
10 04 2024 (środa), godz. 18.00, bud. 37, piętro 1, sala 0/44
XIV Wystawa Tulipanów
12.03.2024
16–17 marca Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Wydział Ogrodniczy wpiera 32. Finał WOŚP
23.01.2024
Warsztaty wiankowe z Kołem Naukowym Ogrodników SGGW
Warsztaty robienia wieńców świątecznych
30.11.2023
6 grudnia 2023 18:00 b.35 s.122
Spotkanie Koła Naukowego Ogrodników
21.11.2023
29 11 2023 (środa), godz. 20:00 bud. 37, piętro 1, sala 45
Poznawanie dyń z bliska
24.10.2023
Koło Naukowe Ogrodników zaprasza 26 10 2023
Godziny dziekańskie
16.10.2023
17 X 2023 9.00-11.00 dla I roku i Samorządu Studenckiego w związku z Reaktywacją
Po niemal dwuletnim okresie bardzo niskiej aktywności spowodowanej pandemią wirusa COVID-19, wracamy pełni sił i gotowi na nowe wyzwania.
3 października 2023 r. powołano nowy Zarząd Koła, w skład którego wchodzą:
· Emilia Czumaj – prezes,
· Alicja Zielnik – wiceprezes,
· Katarzyna Cieślak – skarbnik,
· Funkcję Opiekuna Koła nieprzerwanie od 2018 roku pełni dr Sebastian Przybyłko.
.
Celem nr 1 na rok akademicki 2023/2024 jest zwiększenie aktywności Koła. Liczba członków KNO stale rośnie, a co za tym idzie – żonglujemy mnóstwem pomysłów na nową działalność. Chcemy zwrócić uwagę na bogactwo dziedzin ogrodniczych, dzięki któremu możemy edukować się wzajemnie w zakresie roślin ozdobnych, zielarskich, sadowniczych, warzywniczych… Możliwości jest mnóstwo! Jako ogrodnicy z pasją chcemy szerzyć zainteresowanie roślinami i ich pielęgnacją (gdzie tylko się da) poprzez organizację spotkań, warsztatów, szkoleń, prowadzenie prac badawczych i utrzymywanie dobrej atmosfery we wspólnej pracy.
Aktualnie w KNO funkcjonuje nowo powstała (w 2023 roku), prężnie rozwijająca się Międzywydziałowa Sekcja Winogrodników i Enologów (MSWiE). Założona została w idei zrzeszenia studentów z różnych wydziałów i współpracy w poszerzaniu swoich horyzontów o nowe dziedziny nauki. Jej członkowie z pasją zajmują się szerzeniem wiedzy na temat różnorodności gatunkowej winorośli, sposobach jej uprawy, przyswajają umiejętności praktyczne z zakresów przetwórstwa. Dotychczasowe działanie MSWiE z powodzeniem napędza i motywuje do wspólnego rozwoju.
Koło Naukowe Ogrodników Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w 2021 roku obchodziło swoją 100 letnią rocznicę założenia.
Początków naukowego ruchu studenckiego należy szukać jednak znacznie wcześniej. Wraz z powstaniem Wyższych Kursów Ogrodniczych w 1913 r. organizuję się redakcję Księgi Pamiątkowej „Planta”, a w roku 1916 rozpoczyna działalność Zrzeszenie Słuchaczy Wyższej Szkoły Ogrodniczej. Członkowie Zrzeszenia zajmowali się pracami dotyczącymi obserwacji entomologicznych, hodowli i agrotechniki roślin ogrodniczych oraz organizacji pracy. Urządzano wycieczki do parków i ogrodów oraz kontynuowano Księgę Pamiątkową „Planta”.
Całkowicie nowe warunki dla ruchu naukowego zrodziły się z chwilą otwarcia Wydziału Ogrodniczego przy SGGW. Od pierwszych dni istnienia Studium Ogrodniczego odczuwano potrzebę utworzenia własnej organizacji, tym bardziej że takie istniały już przy Wydziale Rolnym i Leśnym.
W lutym 1921 r. można by rzec przypadkiem, spotkawszy się na ćwiczeniach, podjęto decyzję utworzenia Koła Ogrodników. Ta inicjatywa wyszła od Marii Rudnickiej, Zofii Śliwińskiej i Ludwika Choińskiego. Utworzenie samodzielnej jednostki okazało się mimo wszystko konieczne, gdyż z jednej strony, sprawy ogrodniczej nie mogli reprezentować rolnicy albo leśnicy, a z drugiej zaś strony Zrzeszenie Słuchaczy Wyższej Szkoły Ogrodniczej, jako jednostka nie mająca nic wspólnego ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego nie mogło oficjalnie występować wobec Senatu i władz Uczelni. W porozumieniu z prezesem Bratniej Pomocy zwołano na dzień 18 lutego 1921 r. zebranie organizacyjne, na którym powołano Komisję Organizacyjną, której polecono opracowanie statutu Koła.
W dniu 25 lutego zostało zwołane pierwsze walne zebranie Koła Ogrodników, które przyjęło opracowany statut oraz dokonało wyboru pierwszego Zarządu Koła i Komisji Rewizyjnej. Powołano również Sekcję Skryptów oraz Sekcję Dochodów Niestałych. W skład pierwszego Zarządu weszli: Piotr Hoser – prezes, Ludwik Choiński – wiceprezes, Maria Rudnicka i Zofia Śliwińska – sekretarze, Stanisław Sokołowski i Stanisław Kosiński – skarbnicy.
Cel Koła wyrażał się w następujących założeniach:
Koło udziela członkom pomocy naukowej
Koło daje możność poszczególnym jednostkom pogłębiania wiadomości fachowych i rozwijania ich zdolności twórczych.
Koło organizuje pracę społeczno-fachową.
Już od pierwszego zebrania okazało się, że warunki samodzielnej pracy są bardzo trudne ze względu na małą ilość osób, brak doświadczenia i lekceważący stosunek innych organizacji.
Od początku przystąpiono do trudnej, ale bardzo pożytecznej pracy. Zaczęto gromadzić zbiory botaniczne, dendrologiczne i entomologiczne, zorganizowano wypożyczalnię tak bardzo potrzebnych, a mało dostępnych książek i skryptów, organizowano odczyty oraz wycieczki do wzorowych gospodarstw i ogrodów. Na podkreślenie zasługuje wydanie wielu skryptów i podręczników, m.in. skryptu z zakresu chemii rolnej, zoologii oraz fizjologii roślin.
Kształtowany przez wiele lat model Koła zniszczony został przez wojnę. Trzeba było zaczynać od nowa. Ze skromnych składek zakupiono pierwsze niezbędne przedmioty: pieczęć Koła, druki, znaczki itp. Nawiązano kontakty z organizacjami zawodowymi i osobami prywatnymi, co niejednokrotnie w dalszych pracach przynosiło wiele korzyści.
„Rozpoczęła się praca w Kole – czytamy w Księdze Pamiątkowej – praca od podstaw. Zaczynaliśmy wprost z niczego. Akta zginęły, środków materialnych żadnych, żadnego sprzętu, lokalu – dosłownie nic. Została nam tylko w dziwny sposób ocalała „Planta”.
Warunki pracy były o tyle trudniejsze, że wielu członków Koła zmuszonych było pracować zarobkowo. Jednocześnie studiowanie i praca zarobkowa pozostawiały mało czasu na pracę w Kole.
W pierwszym okresie, który był startem i próbą sił, główny wysiłek został skierowany na zdobycie znacznej ilości praktyk wakacyjnych i uzyskanie stypendiów. Uzyskano wtedy wiele płatnych praktyk, kilka stypendiów i kilka doraźnych zasiłków pieniężnych dla kolegów będących w trudnych warunkach materialnych.
W następnym okresie zaczęto wprowadzać w życie formy i metody wypróbowane przed wojną. Rozpoczęto prace badawcze i więcej miejsca zaczęto poświęcać pracy społecznej. Intensywny rozwój przerwany został przez siedmioletni okres „snu zimowego” spowodowanego m.in. przeniesieniem Wydziału Ogrodniczego ze Skierniewic do Ursynowa. Przebudzenie nastąpiło w roku 1959, od którego datuje się systematyczny wzrost aktywności oraz wprowadzenie nowych form pracy Koła.
10 maja 1961 r. został zatwierdzony nowy statut, w myśl którego nazwa brzmi: „Koło Naukowe Ogrodników Studentów SGGW”. Obecnie Koło liczy 86 członków. Istnieje siedem sekcji: Sadownicza, Warzywnicza, Roślin Ozdobnych, Ochrony Roślin, Genetyczne, Ochrony Przyrody i Krajobrazu oraz Terenów Zieleni.
Prace naukowo – badawcze prowadzone są w poszczególnych sekcjach pod nadzorem pracowników naukowych. Z wielu prac należy wyróżnić: „Badanie nad wykorzystaniem insektycydów w zwalczaniu wciornastków na mieczykach”, „Wpływ zasolenia na kiełkowanie cebuli”, „Zastosowanie herbicydów w cykorii i skorzonese”, „Wpływ substancji wzrostowych na owocowanie wiśni”, „Poszukiwanie zapylaczy dla ’Starkninsona’”.
Oprócz pracy naukowo-badawczej, organizowano pracę dokształcającą w formie prelekcji, odczytów, spotkań, wycieczek, konkursu i pokazów filmowych dotyczących problematyki ogrodniczej.
Dużą popularnością wśród członków cieszą się obozy naukowo-badawcze, organizowane w czasie wakacji przy pomocy Zrzeszenia Studentów Polskich, którego Koło jest agendą. Problematyka podejmowana na obozach jest bardzo szeroka.
Dużym powodzeniem cieszą się także wystawy ogrodnicze na naszej Uczelni. Bardzo owocna jest współpraca z Kołem Naukowych Ogrodników WSR w Krakowie. Współpracujemy również ze Zjednoczeniem Nasiennictwa Ogrodniczego w Szkółkarstwa oraz z Warszawską Spółdzielnią Ogrodniczą.
Obecnie nasze osiągnięcia zawdzięczamy w dużej mierze Radzie Wydziału Ogrodniczego, dziekana, opiekuna oraz wszystkim pozostałym pracownikom naukowym, którzy nam patronują i pomagają – czytamy w Księdze Pamiątkowej.
Holandia 2018
Czechy i Austria 2019
Dni SGGW 2022
Wspólne wycinanie dyni 28 października 2021
Po niemal dwuletnim okresie bardzo niskiej aktywności spowodowanej pandemią wirusa COVID-19, Koło wróciło w pełni sił i gotowe na nowe wyzwania.
14 października 2021 r. powołano nowy Zarząd Koła, w skład którego weszli:
- Adam Nawrocki – przewodniczący,
- Eryk Mizerakowski – zastępca,
- Aleksandra Wojciechowska – sekretarz,
- Michał Szymański – skarbnik.
- Funkcję Opiekuna Koła nieprzerwanie od 2018 roku pełni dr Sebastian Przybyłko.
Celem nr 1 na rok akademicki 2021/2022 było zwiększenie aktywności Koła. Aktualnie w Kole Naukowym funkcjonowało 10 sekcji; Sekcja Ekonomiki Ogrodnictwa, Sekcja Entomologii, Sekcja Etnobotaniki i Dendrologii, Sekcja Fitopatologii, Sekcja Florystyki, Sekcja Przyrodniczych Podstaw Ogrodnictwa, Sekcja Roślin Ozdobnych, Sekcja Roślin Warzywnych i Leczniczych, Sekcja Sadownictwa, Sekcja Towarzyska. Koło liczyło 34 członków – liczba ta stale się zwiększała.
„Jako ogrodnicy z pasją chcemy szerzyć ogrodnictwo, gdzie tylko się da. Organizujemy spotkania, warsztaty, szkolenia, prowadzimy prace badawcze a także porostu się dobrze bawimy – więcej na ten temat na naszym fanpage: Koło Naukowe Ogrodników SGGW. „
15 grudnia 2021 roku uroczyście obchodziliśmy rocznicę 100 lecia założenia Koła Naukowego Ogrodników. Z tej okazji zaprosiliśmy gości honorowych: dr Janusza Gołosa oraz mgr Romualda Dziubana, którzy w latach 1968-1969 i 1969-1971 (odpowiednio) pełnili funkcje przewodniczących Koła. W imieniu całego Koła Naukowego, obecny przewodniczący – Adam Nawrocki podziękował wszystkim, którzy byli częścią tej pięknej historii.
100 lecie Koła Naukowego Ogrodników. Od lewej; inż. Adam Nawrocki, dr Janusz Gołos (prezes 1968-1969), mgr Romuald Dziuban (prezes 1969-1971), mgr Grzegorz Pijanowski (prezes 2013-2017), mgr Krystian Działkowski (prezes 2017-2018), dr Ewelina Pióro-Jabrucka (opiekun 2009-2015), dr Sebastian Przybyłko (opiekun od 2018)
Mgr Romuald Dziuban (od lewej) i dr Janusz Gołos przeglądają księgę pamiątkową KNO.
Koło Naukowe Ogrodników (KNO)
.
Międzywydziałowa Sekcja Winogrodników i Enologów (MSWiE)
.
e-mail Koła: kno@sggw. edu. pl
Opiekun Koła: dr. Sebastian Przybyłko
.
Koło Naukowe Ogrodników (KNO) w Bazie Wiedzy
.