Hip­pe­astrum na święta

🎧 O Hip­pe­astrum na święta w 7. odcinku pod­ca­stu o ogrod­nic­twie opo­wiada dr hab. inż. Dariusz Sochacki

Kwia­tem koja­rzą­cym się ze świę­tami Bożego Naro­dze­nia jest od wielu sezo­nów gwiazda betle­jem­ska, czyli poin­se­cja (Euphor­bia pul­cher­rima). Jed­nak kwia­tów, które mogą być wyko­rzy­sty­wane do świą­tecz­nych deko­ra­cji jest wię­cej. Może to być cie­mier­nik (Hel­le­bo­rus) albo hia­cynty (Hyacin­thus) czy tuli­pany (Tulipa). Choć koja­rzone są raczej z przed­wio­śniem i wio­sną, to ich białe odmiany dosko­nale odda­dzą nastrój Świąt i zimy. Jed­nak w wielu kra­jach, a zwłasz­cza w Skan­dy­na­wii, coraz czę­ściej w świą­tecz­nych kom­po­zy­cjach poja­wia się Hip­pe­astrum, znane sze­rzej jako Ama­ry­lis. Szcze­gól­nie odmiany o kwia­tach czer­wo­nych lub bia­łych.
Czer­wień to tra­dy­cyjna barwa Bożego Naro­dze­nia, a biel koja­rzona jest zarówno ze Świę­tami, jak po pro­stu ze śnie­giem i zimą. W okre­sie świą­tecz­nym poja­wiają się także cebule hipe­astrum bez doni­czek, za to pokryte kolo­ro­wym woskiem z moty­wami świą­tecz­nymi i zimo­wymi. Dostępne są nawet cebule w weł­nia­nych ubran­kach.
Hip­pe­astrum ma prze­piękne i oka­załe kwiaty. Jest też mniej wraż­liwe na zimno, więc spra­wia mniej pro­ble­mów w trans­por­cie i sprze­daży, w porów­na­niu do bar­dzo deli­kat­nej i wraż­liwej na chłód poin­se­cji. Dla­tego na Boże Naro­dze­nie pole­camy wła­śnie czer­wone lub białe hipe­astrum. Wkrótce docze­kamy się wła­snych odmian hodowli SGGW. Już teraz mamy opra­co­wa­niu hodow­la­nym sporo pięk­nych i obie­cu­ją­cych klo­nów powsta­łych z udzia­łem mie­szańca Hip­pe­astrum×chmielii.

 

Więcej na ten temat w artykułach:
Breeding Aspects of Selected Ornamental Bulbous Crops 
Evaluation of the possibility of obtaining viable seeds from the cross-breeding Hippeastrum ×chmielii Chm. with selected cultivars of Hippeastrum hybridum Hort.

o ogrodnictwie odcinek 007
Hippeastrum x chmielii